Plný příběhů a výzev bude letošní ročník Pražského mezinárodního maratonu. Na startu se sejde skvělá konkurence běžců, která zaútočí na rekord závodu (2:05:09). Tradiční maraton je zároveň poslední šancí pro běžce se kvalifikovat na olympijské hry v Paříži 2024 – kvůli závodu v Praze se deadline pro splnění limitu posouval. A tak kromě etiopských nebo keňských vytrvalců uvidíme elitní běžce z Číny, Brazílie, Mexika, Mongolska, Peru, Ekvádoru či Indie, ale i z Portugalska a Bulharska. Celkem vyběhne do pražských ulic přes 8 tisíc účastníků, z toho polovina bude ze zahraničí. 29. ročník slavné RunCzech sportovní akce odstartuje v neděli na Staroměstském náměstí od 9:00. Účastníci se mohou zapojit do oblíbené soutěže Battle of the Teams a být součástí týmu s elitními běžci.

Právě překonání časového rekordu je jeden z cílů letošního Pražského mezinárodního maratonu. V kategorii mužů ho loni přepisoval Alexander Mutiso. Na startu však budou čtyři běžci, kteří dokázali běžet pod dvě hodiny a pět minut. Jedničkou závodu je Herpasa Negasa Kitesa s osobním výkonem 2:03:40 z roku 2019 a skvělým časem ze Soulu 2022 – 2:04:49. Pak přišlo zranění a Praha by měla být místem jeho velkého návratu. V patách mu bude největší favorit Lemi Berhanu Hayle, vítěz Bostonského maratonu z roku 2016, který má osobní rekord z Dubaje 2:04:32. Ten se před nedávnem dozvěděl, že není v etiopské nominaci na olympijské hry. „Jsem velmi zklamaný, že jsem nedostal šanci pro Paříž, ale chci tu vyhrát. Jsem dobře připravený a rád bych překonal rekord závodu,“ prohlásil na tiskové konferenci Hayle.

K favoritům patří také Abebe Negewo Degefa (2:04:51) nebo Abayneh Degu Tsehay (2:04:53). „Letos už rekord padl v Neapoli a potom při 1/2Maratonu Praha, který je stále v tabulkách evidován jako nejlepší výkon roku. Pokud bude dobré počasí, Praha má šanci poprvé vidět závod s časem pod hranicí 2:05:00,“ těší se Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Také mezi ženami by měly vládnout africké závodnice – favoritkou je Keňanka Dorcas Jepchirchir Tuitoek, vítězka maratonu v Hamburku a v Amsterdamu (2:20:02). Právě v Praze chce prolomit hranici dvou hodin a dvaceti minut. To naopak dokázala Etiopanka Buzunesh Getachew Gudeta. Vzájemný souboj obou vytrvalkyň by mohl přinést nový rekordní zápis také v ženské kategorii a prolomení hranice 2:20:00, což se zatím v Praze podařilo jen jediné závodnici – Lonah Salpeter z Izraele v roce 2019 (2:19:46).

Letošní běžecká skladba bude naprosto unikátní, protože Pražský mezinárodní maraton je posledním místem v rámci olympijské kvalifikace. Čína vysílá jednu běžkyni, velké ambice mají zástupci Brazílie – známý běžec Paulo Paula se na OH v Riu nominoval právě v Praze 2016. O něco podobného bude usilovat Wendell Souza či Graziele Zarri, která by se stala historicky první Brazilkou reprezentující svoji zemi na OH v maratonu. S velkými ambicemi přiletí i běžkyně z Ekvádoru Paola Bonilla nebo Peruánec Ferdinan Cereceda. Většina těchto zemí musí splnit ostrý limit 2:08:10 pro muže a 2:26:30 pro ženy. „Jsem optimistická, můj cíl je se dostat do Paříže. Cítím se dobře,“ dodala Portugalka Jesus Solange.

Splněné limity naopak má Tereza Hrochová a Moira Stewartová, které se kvůli přípravě na olympiádu závodu nezúčastní. Z českých mužů na startu bude obhájce vítězství z loňského ročníku Vít Pavlišta, zkušený Jiří Homoláč nebo Ondřej Fejfar. Svůj maratonský debut si zde odběhne Patrik Vebr, vítěz 1/2Maratonu Praha 2024 a člen RunCzech Racing týmu. „Cílem je vyhrát český titul, mám ale respekt k tomuto závodu, rád bych sbíral zejména zkušenosti. Pro jsou prioritou závody na 5 a 10 kilometrů,“ dodal Vebr.

Rozprašovače a občerstvovací stanice

Pořadatelé z RunCzech ještě více posílili organizační opatření celé akce. Celkem bude pro účastníky k dispozici 16 občerstvovacích stanic, na 6 z nich bude možné se osvěžit pod rozprašovačem vody, ve dvou případech stanic se probíhá dvakrát. Pořadatelům pomůže auto hasičů Prahy 1 s kropením a auto Komwagu. Kropení bude umístěno na přechodu tratě na Staroměstské náměstí, kde se probíhá na necelém třináctém kilometru a pak se pod přechodem prochází kousek za finišem. V technické zóně organizátoři přidají ještě jedno velkokapacitní umyvadlo s osmi kohoutky s pitnou vodou. Celkem mají organizátoři připravených 30 tisíc litrů vody od Mattoni a přes 16 tisíc litrů isotonických nápojů. Po trati bude 34 zdravotních hlídek první pomoci a čtyři hlídky na kole s defibrilátory.

A aby se všem dobře běželo, budou mít účastníci kromě podpory diváků i bohatý hudební doprovod. Podél trati bude celkem 23 hudebních skupin v rámci Maraton Music Festivalu, který RunCzech pořádá ve spolupráci s festivalem United Islands of Prague. Součástí Pražského mezinárodního maratonu je také bohatý doprovodný program a Marathon Expo – Veletrh sportovního vybavení na Výstavišti Holešovice. V sobotu se na Výstavišti a v parku Stromovka budou také konat oblíbené rodinné běhy – dm rodinná míle a dm Bambini run.

Běžci se mohou zapojit do oblíbeného konceptu Battle of the Teams, kde se společně s profesionálními atlety stanou součástí čtyř týmů. Každý má tak podíl na výsledku závodu a umístění. Časy všech účastníků se zprůměrují a získané body se sečtou s body elitních atletů. Tým s nejvyšším bodovým součtem se stane vítězem. Kromě toho každý z nich podporuje dobročinnou akci. Účastníci si například mohou zvolit tým Mattoni, který je spojen s nadací Lidé a příroda. Zde je kapitánem slavný olympionik Jiří Prskavec. Druhou možností je Prague Aiport s neziskovou organizací K srdci klíč a s kapitánem Jiřím Ježkem, šestinásobným paralympijským vítězem. Dále pak tým Volkswagen Financial Services s Centrem Paraple a kapitánkou Evou Vrabcovou Nývltovou. Poslední možností je pak tým Turkish Airlines a nadační fond Pink Bubble, kde je kapitán závodní běžec Jiří Homoláč. Vylosovaní běžci mohou získat řadu cen a benefitů.

 • RunCzech pořádá běžecké akce v několika městech napříč Českou republikou, spolupořádá závody také v Německu a Turecku.
 • S projektem Napoli Running pořádá tři běžecké závody v Itálii.
 • Prague International Marathon spol. s.r.o. (“PIM”) byl založen v roce 1995 Carlem Capalbem, prezidentem organizačního výboru. Cílem bylo zorganizovat v Praze mezinárodní maraton na světové úrovni.
 • Za celou historii se RunCzech akcí zúčastnilo téměř 1,3 milionu běžců. V roce 2019 jsme na Prague International přivítali miliontého běžce.
 • ALL RUNNERS ARE BEAUTIFUL je náš způsob, jak v běžeckém světě přivítat opravdu každého.
 • RunCzech běžecká liga a série Superhalfs motivují hobby běžce. Myšlenka na sérii půlmaratonů vznikla v Praze. Série dnes čítá šest závodů – Praha, Berlín, Lisabon, Kodaň, Cardiff a Valencie. Po uběhnutí všech šesti běžec získá unikátní medaili a titul SuperBěžec.
 • Na podporu evropských elitních atletů vznikla EuroHeroes Challenge.
 • RunCzech Racing podporuje mladé atlety, komunitní vazby a sportovní výkony. Osm světových rekordů a 150x na stupních vítězů.
 • V roce 2021 RunCzech představil unikátní běžeckou novinku The Battle of the Teams. „Vyrovnaný týmový souboj profesionálních maratonců, rovnoměrné a spravedlivé rozdělení týmů podle osobních rekordů jednotlivých běžců, každý tým může zvítězit”.
 • RunCzech si za svou historii připsal 10 světových rekordů.
 • Pro ty nejmenší a školou povinné máme Bambini Run, rodinné běhy a Juniorský maraton.
 • Na certifikovaných trasách můžete s FreeRun běhat bezpečně po celé České republice.
 • V našem běžeckém centru Running Mall se můžete zúčastnit pravidelných běžeckých tréninků nebo si koupit nové běžecké vybavení v RunCzech Store.
 • Veškeré doprovodné informace týkající se RunCzech najdete zde