Filmová premiéra Operace Eichmann na Prima MAX: Realita versus fikce PDF Tisk Email
Úterý, 02 Únor 2021 05:15

alt

Po skončení druhé světové války strůjce holokaustu Adolf Eichmann zmizí, další nacističtí vůdci spáchají sebevraždu a nikoho z nich už není možné soudit za spáchané zločiny. Peter Malkin, tajný agent Mosadu, při lovu nacistického válečného zločince zabije v Rakousku nesprávnou osobu, čímž významně poškodí reputaci izraelské tajné služby.

 

Mezitím si v Buenos Aires začíná Sylvie Hermannová románek s mladým Klausem, a netuší, že je to syn Adolfa Eichmanna. Na večeři s jejím otcem Lotharem se Klaus vyjadřuje negativně o židech v Německu a tvrdí, že jeho otec zemřel ve válce. Podezřívavý Lothar nahlásí jeho jméno Mosadu v Tel Avivu. Do Buenos Aires přicestuje operativec Zvi Aharoni a vyfotografuje Klausova otce, který zde žije pod jménem Riccardo Klement.

Po potvrzení Eichmannovy identity jej tým Mosadu plánuje zajmout a unést do Izraele. Eichmannův únos z Argentiny však nebude jednoduchý, protože jeho rodina upozornila místní policii na nelegální operaci na území suverénního státu. Dokonce ani izraelská letecká společnost El Al nesouhlasí s přepravou Eichmanna proti jeho vůli. Začíná boj s časem a nervy všech složek, které jsou v akci zapojené.

V dubnu 1961 se všichni agenti a jejich spolupracovníci setkají na Eichmannově soudním procesu v Izraeli, který bude trvat několik měsíců, než v prosinci soud nevynese spravedlivý rozsudek.
Anglický název: Operation Finale
USA, 2018
Režie: Chris Weitz
Scénář: Matthew Orton
Kamera: Javier Aguirresarobe
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Oscar Isaac, Ben Kingsley, Mélanie Laurentová, Lior Raz, Nick Kroll, Michael Aronov, Ohad Knoller, Greg Hill, Torben Liebrecht, Joe Alwyn, Greta Scacchi, Peter Strauss, Haley Lu Richardsonová, Pêpê Rapazote, Rainer Reiners, Simon Russell Beale, Rita Paulsová, Iván Steinhardt, Allan Corduner, Michael Benjamin Hernandez, Ana Luzarthová

alt

Zajímavosti
Děj filmu i jeho natáčení probíhaly v Argentině, především v okolí metropole Buenos Aires.
Proces s Eichmannem probíhal v rozmezí 11. dubna až 15. prosince 1961, rozsudek smrti byl potvrzen 29. května 1962. Rozsudek smrti oběšením byl vykonán 1. června 1962, tělo bylo spáleno a popel byl vysypán do moře. Proces byl přenášen do celého světa a poprvé zde veřejně vystupovali přeživší z koncentračních táborů.
Film je spíše dramatizací skutečných událostí než jejich dokumentárně přesným zpracováním. Do dnešních dnů totiž existuje o průběhu události Eichmannova únosu několik verzí. Skutečná je postava agenta Petera Malkina, který vedl s Eichmannem jako jediný psychicky náročné rozhovory. Zemřel v roce 2005.

alt

Adolf Eichmann nebyl až do svého zajetí ve světě známý jako nacista. Zodpovědnost za transporty židů do koncentračních táborů byla spojována s Reinhardem Heydrichem, který byl během války zavražděn.
Herec sir Ben Kingsley, který ztvárnil Adolfa Eichmanna, uvedl, že měl během natáčení v kapse fotografii Elieho Wiesela, přeživšího holokaustu. Fotografie mu sloužila jako připomínka historické odpovědnosti a také toho, že měl v úmyslu svou účastí na filmu uctít oběti Eichmanna, ne se soustředit přímo na jeho osobu. Fotografii v kapse měl herec už při natáčení filmu Schindlerův seznam, tehdy to byl obrázek oběti holokaustu Anny Frankové. Ben Kingsley dodal, že po svém předchozím výzkumu nacistů pro jiné filmy nenašel při zkoumání Eichmanna žádná překvapení a nebyl ochoten investovat nadměrnou energii do studia psychologie tohoto muže.
V době zajetí v roce 1960 bylo Adolfu Eichmannovi padesát čtyři. V retrospektivních scénách, kdy bylo rozhodnuto o „konečném řešení“ (1942), měl třicet šest let. V době natáčení filmu bylo siru Benu Kingsleyovi sedmdesát čtyři.

alt

Operace Eichmann – premiéra filmu 3. února ve 22.00 na Prima MAX
Skutečný příběh Operace Eichmann: Odpovídá film historické realitě?
Snímek Operace Eichmann s Oscarem Isaacem a Benem Kingsleym vypráví příběh zajetí nacistického pohlavára Adolfa Eichmanna, a to s velkou přesností.
Filmový příběh až pozoruhodně odpovídá tomu skutečnému. Na pár změn ale došlo, především z dramatických důvodů. Režisér Chris Weitz a scenárista Michael Orton při přípravě filmu čerpali z pamětí izraelského agenta Mosadu Petera Malkina s názvem Eichmann v mých rukou.

alt

Film se odehrává v Argentině roku 1960, rozkrývá příběh Adolfa Eichmanna, architekta židovského holokaustu, který se po válce usídlil v Buenos Aires pod jménem Ricardo Klement a živil se jako vedoucí továrny Mercedes-Benz. Když Eichmannův syn Klaus začne chodit s dívkou jménem Sylvia Hermannová, její otec Lothar začne být vůči Klausovu otci podezřelý. Lothar později identifikuje Klausova otce jako Adolfa Eichmanna a kontaktuje izraelský Mosad, aby se vyhnul nacistickým sympatizantům v argentinské vládě. Izraelci vymyslí plán únosu Eichmanna a jeho vydání zpět do Izraele, kde bude souzen za válečné zločiny. Tým Mosadu pod vedením Rafiho Eitana, jehož členem je i Peter Malkin, který během holokaustu přišel o členy rodiny, dorazí do Argentiny, prozkoumá Eichmannův rutinní život a úspěšně jej zatkne. Válečný zločinec je držen v zajetí na bezpečném místě po dobu jedenácti dnů, ale agentům se od něj nepodařilo získat písemné přiznání. Až když Eichmanna vyslechne Peter Malkin a dostane se mu pod kůži, je schopen přimět nacistického pohlavára k písemnému doznání. Mosadu se podařilo za dramatických okolností muže letecky přemístit do Izraele a film končí přípravou na chystaný soudní proces.

alt

Jedním z největších rozdílů reálného a filmového příběhu je závěrečný únos Eichmanna z Buenos Aires. Eichmannův syn i nacističtí sympatizanti ve skutečnosti Eichmanna opravdu hledali, ale situace nebyla tak dramatická, jak popisuje film, ve kterém agenti Mosadu sotva unikli z bezpečného místa se zdrogovaným Eichmannem, aby pár vteřin poté přišli jeho komplicové. Ve skutečnosti dorazili na místo až o půl hodiny později. Drama se neodehrálo ani na letišti, na rozdíl od filmu. Například letecká stráž si myslela, že Eichmann je jen opilý spící úředník, dokonce se mu tehdy smáli a nechali je bez problémů jít. Agent Rafi Eitan později popsal misi jako jednu z těch jednodušších. Tvůrci si tak napětí do filmu vymysleli.

alt

Tvůrci filmu také změnili pohlaví jednoho ze skutečných agentů Mosadu. Herečka Mélanie Laurentová ztvárnila doktorku Hannu Elianovou, která před cestou na letiště omámí Eichmanna, aby mohli dovršit cíl mise. Skutečným doktorem v týmu byl muž jménem Yonah Elian. Záměrem změny pohlaví bylo rozvinout milostný příběh mezi Peterem Malkinem a doktorkou Elianovou. Malkin ve svých pamětích vzpomíná skutečnou agentku Rosu, která byla manželkou jiného izraelského agenta. Romance s doktorkou Elianovou je však čirou fikcí pro potřeby filmového scénáře.

alt

Adolf Eichmann nepopřel fakt, že dohlížel na deportaci milionů židů do vyhlazovacích táborů, ale nikdy nepřiznal vinu a tvrdil, že jednoduše plnil rozkazy. Na konci soudního procesu v prosinci 1961 byl architekt holokaustu odsouzen k trestu smrti za zločiny proti židovskému národu. Adolf Eichmann byl v Izraeli oběšen 31. května 1962. Jak je uvedeno v závěrečných titulcích filmu – Eichmann byl zpopelněn a jeho popel rozptýlen ve Středozemním moři, aby neměl místo posledního odpočinku.

Aktualizováno Středa, 03 Únor 2021 08:19
 

Reklama

Banner