Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě přinese i ve svém jubilejním ročníku pestrý program plný filmových projekcí, tvůrčích setkání a doprovodných akcí. Letošními Young Stars budou Sára Korbelová, Alžběta Malá, Antonio Šoposki a Tomas Sean Pšenička. Zlín Film Festival zahájí distribuční předpremiéra animovaného filmu Pohádky po babičce. Festival se uskuteční v termínu od 29. května do 4. června 2025.

Šedesátý pátý ročník festivalu chce být opět místem, kde návštěvníci smysluplně stráví čas, objeví nové světy a kde vzniknou nezapomenutelné vzpomínky. Festival se ponese ve znamení oslav, ohlédne se za svou bohatou historií a připomene významné tvůrce, osobnosti i momenty, které jej formovaly až do jeho dnešní podoby. „Filmovými projekcemi a setkáními s hosty si připomeneme sté nedožité narozeniny mistrů filmařů Jindřicha Poláka a Vojtěcha Jasného. Besedami také zavzpomínáme na udělovaná ocenění Zlatý střevíček a hvězdy na Chodníku slávy, a především jejich držitele,“ vysvětlil prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodal: „Těší mě, že do Zlína zavítají při této příležitosti například Emílie a Magda Vášáryovy, Pavel Zedníček, Jaromír Hanzlík, Filip Renč a další hosté.“

Zlín Film Festival je především o pestré filmové nabídce a možnostech vidět na velkém plátně filmy pro děti a mládež, které zpravidla jinde, než ve festivalovém Zlíně nemohou diváci vidět. V šesti soutěžních a dalších mimosoutěžních sekcích se představí na 300 filmů z 50 zemí zahrnující filmové novinky, světové, české i mezinárodní premiéry. Zastoupeny jsou exotické krajiny, jako jsou Dominikánská republika, Chile, Jihoafrická republika, Kapverdy, Katar, Keňa či Uruguay.

Do Zlína je doprovodí i početné filmové delegace složené z režisérů, herců, producentů a dalších tvůrců. „Mám nesmírnou radost, že můžeme mladým lidem rozšiřovat obzory prostřednictvím filmů. Umožňujeme jim poznávat život jejich vrstevníků v jiných částech světa a zároveň je vedeme k tomu, aby film vnímali jako významné médium. Naše práce má smysl – vychováváme a formujeme budoucí diváky pro všechny tvůrce i kinaře tím, že je učíme chápat film a kulturu, která s ním souvisí,“ zhodnotila umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Dodala také, že v hlavním mimosoutěžním programu se kromě jiného festival zaměří na dvě významná výročí v oblasti animované tvorby. „40. výročí japonského Studia Ghibli budou věnovány projekce legendárních anime snímků se speciálními úvody, hosty i masterclass s Michaelem Leaderem pro studenty a veřejnost. V souvislosti s oslavou 60. výročí slovenské animované tvorby nabídneme sekci zakladatele slovenské animace Viktora Kubala pro dospělého diváka, další tvůrci budou potom prezentováni v sekci pro děti,“ upřesnila Markéta Pášmová.

O tom, které snímky si nakonec odvezou ze 65. Zlín Film Festivalu ocenění, budou i letos rozhodovat odborné poroty. Mezi celkem 18 porotci ze 13 zemí světa budou například režisér a animátor ze slavného Aardman studia Will Becher (Wallace a Gromit, Ovečka Shaun nebo Slepičí úlet), kanadský scenárista a producent Dominic James, držitelka studentského Oscara Darja Kashcheeva, producentka z norského oscarového animačního studia Mikrofilm Tonje Skar Reiersen, nadějný a talentovaný mladý režisér, držitel ocenění Objev roku od českých filmových kritiků Martin Pavol Repka, či člen Evropské filmové akademie a účastník Berlinale Talents 2024 Gianmarco Donaggio.

Festival i letos během Zlín Industry Days vytvoří prostor pro mezinárodní networking filmových profesionálů. Jedná se o odborný program, který je jako jediný v ČR kontinuálně zaměřený na podporu tvorby pro děti a mládež. „Novinkou letošního ročníku bude větší fokus na studentskou tvorbu v sekci Zlínský pes a speciální odborná část Young Industry,“ upozornila umělecká ředitelka Markéta Pášmová a doplnila: „Našim cílem je podpořit a motivovat nové generace filmařů. Iniciativa nabídne mladým tvůrcům, kteří se teprve etablují ve filmovém průmyslu, inspiraci, příležitosti pro mezinárodní networking, sdílení zkušeností a diskuse.“ Pedagogům bude zase věnovaný tématy i osobnostmi nabitý konferenční blok Děti bez hranic¿, který se uskuteční tradičně v druhé polovině festivalu.

Zlín Film Festival oficiálně odstartuje 29. května v 10.00 hodin distribuční předpremiérou českého loutkového filmu Pohádky po babičce podle knižní předlohy Arnošta Goldflama. „Je to vůbec můj první animovaný film podle mé knížky. O to víc mě těší, že je mi loutka Dědečka tak podobná a hraje jako já… Je to zvláštní a zároveň kouzelné vidět sám sebe ve formě malé loutky, ale přesto v ní poznávat tolik ze sebe,“ vysvětlil Arnošt Goldflam. „Byla to kniha, kterou jsem četl svým dětem, když byly malé. Zaujala nás svým odvážným přístupem, humorem a zkoumáním témat, jako je pocit nechtěnosti, a každodenní zázraky, které vidí jen ten, kdo se pozorně dívá,“ uvedl producent Martin Vandas ze společnosti Maur film. Na koprodukčním snímku se podíleli čtyři režiséři z různých zemí: David Súkup z České republiky, Patrik Pašš se Slovenska, Leon Vidmar ze Slovinska a Jean-Claude Rozec z Francie.
Diváci se mohou také těšit na celou řadu premiér českých filmů, například na rodinný film Cukrkandl, dobrodružný historický snímek Fichtelberg, film pro teenagery High School Heist, koprodukční snímky DJ Ahmet a Velikonoční pondělí nebo minisérie Pád domu Kollerů a Zrození alchymistky. Svou premiéru bude mít na festivalu také druhé pokračování úspěšného seriálu České televize Tajemství pana M 2.

V rámci projektu Young Stars představují organizátoři festivalu již tradičně herce se slibnou hereckou budoucností, kteří mohou oslovit mladé diváky, inspirovat je a být pro ně motivací. Letos se v této roli objeví ve Zlíně Sára Korbelová, Alžběta Malá, Tomas Sean Pšenička a Antonio Šoposki. Společně zasadí strom v Univerzitním parku a setkají se při různých příležitostech se svými fanoušky. Antonio Šoposki bude mít navíc ještě jednu významnou úlohu. „Antonio se stane průvodcem festivalu a zprostředkuje své zážitky divákům České televize ve Zlínských festivalových minutách, které budou vysílány během festivalu každý den po 20. hodině na ČT1,“ vysvětlila výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.
V rámci oslav 65. výročí zařadili organizátoři festivalu do doprovodného programu ve čtvrtek 29. května velkolepý dvojkoncert Police Symphony Orchestra s kapelou Tomáše Kluse, který bude součástí Dne nekonečných možností města Zlína. V pátek v podvečer se potom uskuteční výroční happening v parku Komenského. Novinkou letošního ročníku bude zóna v univerzitní budově U13 nazvaná PIXEL&FRAME „Gaming trochu jinak“, kde se svět her setká s filmovou tvorbou. „Návštěvníkům nabídneme nejen edukativní aktivity, ale budou mít také možnost poměřit síly v Game Challenge s filmovou hvězdou. Na své si přijdou i počítačoví vývojáři a příznivci game designu, pro které připravujeme tematické přednášky, workshopy a talkshow,“ zdůraznila Jarmila Záhorová.
Neodmyslitelnou součástí festivalu bude opět unikátní aukce klapek, jejíž výtěžek poputuje prostřednictvím Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN na podporu mladých filmařů a začínajících tvůrců. A již po desáté vyběhnou do ulic baťovského Zlína i účastníci Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín. Obě zmíněné akce se uskuteční v neděli 1. června 2025.
V rámci dalšího doprovodného programu se mohou návštěvníci těšit na koncerty, filmové workshopy, výstavy, projekce v letním kině, ale také na setkání s autory knih a knižní novinky pro děti od mediální dům Albatros Media.
Zlatý střevíček převezme od prezidenta festivalu během zahajovacího ceremoniálu 29. května trikový mistr Boris Masník, v závěru festivalu na Slavnostním galavečeru 4. června herečka Simona Stašová. Na zlínském Chodníku slávy přibudou letos hvězdy pro Lindu Rybovou a Sašu Rašilova.
Festival oficiálně uzavřou Ozvěny Zlín Film Festivalu, které se letos uskuteční nejen v Mikulově, v termínu od 10. do 12. června 2025, ale také v dalších městech po celé ČR, přičemž v kinech od 5. do 30. června budou uvedeny vybrané festivalové snímky.
