Botanická zahrada hl. m. Prahy slaví 20. výročí otevření skleníku Fata Morgana veřejnosti. K tomu došlo 12. června 2004. Skleník se za 20 let stal evropským unikátem a je uznáván i odbornou veřejností. Roste tu na 5000 taxonů ohrožených, vzácných a vůbec zajímavých rostlin z celého světa. Prošlo jím téměř dva a půl milionu návštěvníků a hostil desítky nejrůznějších výstav a akcí. Vznik, otevření a celou historii Faty Morgany připomíná panelová výstava ve Výstavním sále botanické zahrady. Expozice vzpomíná na realizaci snu o tropické oáze v Praze, připomíná cenné sbírky i cesty botaniků za rostlinným bohatstvím. Kromě této výstavy botanická zahrada připravila speciální komentované prohlídky skleníku Fata Morgana, začala výstava Sukulenty v interiéru a o víkendu 15.–16. června se koná Festival africké kultury s bohatým programem. Patronkou oslav a gratulantkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která má k číslu 20 osobní vztah. V letošním roce slaví 20 let od vstupu na českou hudební scénu.

Před 20 lety, přesně 12. června 2004, se pro návštěvníky a milovníky přírody otevřela tropická oáza na trojské stráni – skleník Fata Morgana. Významné jubileum botanická zahrada slaví prostřednictvím řady výstav a akcí. „Tento den je pro botanickou zahradu skutečně výjimečný. Náš unikátní skleník Fata Morgana a vlastně celá zahrada ušly za 20 let dlouhou cestu. A to nejen z pohledu návštěvnického zážitku, ale i co se týče odborné botanické práce. Díky skleníku Fata Morgana můžeme stále rozvíjet naše tropické sbírky a prezentovat tropickou flóru a přírodu veřejnosti. Do skleníku se za 20 let od jeho otevření přišlo podívat téměř dva a půl milionu návštěvníků, proběhlo zde 16 výstav orchidejí, 21 výstav motýlů a další desítky menších výstav a akcí. V současné době tu roste na 5000 taxonů rostlin. Fata Morgana se stala evropským unikátem, který je uznávaný i řadou odborníků. Rád bych poděkoval gratulantce Anetě Langerové, že nás opět podpořila, a popřál jí ke krásnému dvacátému výročí hudební kariéry jen to nejlepší a hodně úspěšných skladeb, alb a koncertů do dalších let na hudební scéně,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Už 20 let z trojské stráně září unikátní esovitá stavba skleníku Fata Morgana. Ta bezesporu skrývá jednu z nejoblíbenějším expozic naší botanické zahrady. Návštěvníkům nabízí jedinečný pohled do tropické přírody a seznamuje s její pestrou flórou. Ráda bych skleníku i botanické zahradě popřála, aby tento poklad i nadále vzkvétal, přeji mu další statisíce nadšených malých i velkých návštěvníků a těším se na všechny krásné výstavy a akce, které se tu uskuteční,“doplňuje Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy.

„Jsem poctěna, že smím být patronkou dvacátých oslav vzniku exotické Faty Morgany, tropických plic plných magie, které obohacují pražskou botanickou zahradu. Chtěla bych jí popřát do dalších let mnoho milých návštěvníků, kteří budou dýchat s ní a nadále tak hojně podporovat tento unikát, který nám každoročně nabízí pozorování pestrého života z bezprostřední blízkosti. Ať Fata Morgana vzkvétá ve své plné kráse,“ přidává se k přání patronka oslavy a gratulantka, zpěvačka Aneta Langerová.

20 let Faty Morgany

Tropický skleník Fata Morgana je moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem. Expozice o rozloze přibližně 1800 m2 je rozdělená do tří částí s odlišnou teplotou a vlhkostí. První část představuje vegetaci převážně suchých lesů tropů a subtropů, druhá část, do které návštěvníci vstupují podzemní štolou postupně se měnící na průchod tropickým jezerem, prezentuje flóru nížinného deštného lesa. V expozici jsou zastoupeny vzácné i užitkové dřeviny, palmy, liány i orchideje. Poslední, chlazená část přibližuje prostředí vysokých tropických hor. Myšlenka vybudovat velký tropický skleník na trojském svahu se zrodila v roce 1993 v hlavě tehdejšího ředitele botanické zahrady Jiřího Haagera. Stavba byla zahájena v roce 1999 a dokončena v květnu 2003. O rok později, přesně 12. června 2004, byl skleník Fata Morgana otevřen pro veřejnost. Botanická zahrada v současné době ve skleníku pěstuje na 5000 taxonů rostlin z různých částí světa a z různých podmínek. Jedná se o zástupce významných sbírek zázvorů, orchidejí, begonií, masožravých rostlin, kapradin, ale i sukulentů, palem a užitkových tropických rostlin. Bohatá skladba exotické flóry dělá ze skleníku Fata Morgana tu pravou tropickou perlu uprostřed České republiky. Významné jubileum si botanická zahrada připomíná po celou sezónu. Až do 31. srpna se koná výstava, jež přibližuje nejen samotný skleník a jeho vznik, ale i hodnotné a často unikátní tropické sbírky a přínosné expedice botanické zahrady. Od 13. do 16. června se zájemci mohou zúčastnit speciálních komentovaných prohlídek zaměřených na historii skleníku, jeho fungování a zázemí a sbírky, které jsou v expozicích Faty Morgany prezentovány. Komentované prohlídky se konají v odpoledních hodinách. Pro návštěvníky bude před skleníkem připravena prezentace a ochutnávka čerstvého tropického ovoce dovezeného přímo z ostrova La Palma.

Kořeny osobností – strom „otce“ skleníku Fata Morgana Jiřího Haagera

Botanik Jiří Haager (1943–2022) byl v letech 1993–2001 ředitelem Botanické zahrady hl. m. Prahy. Hned v prvních dvou letech jeho vedení vznikl projekt tropického skleníku Fata Morgana a ihned následovala realizace. Myšlenku vybudování velkého tropického skleníku, který se stal evropským unikátem, provázela slova: „Nemám rád hranaté skleněné domečky, ve kterých najdete stoly s kytkami v hrncích. Mám sen o přirozené intimní expozici s rostlinami, které v jiných zahradách nenajdete – a skalní tropická rokle je přece úžasně romantické místo pro snění.“ Jiří Haager se také zasloužil o vytvoření Japonské zahrady, sousední expozice Středozemí a díky jeho úsilá botanická zahrada získala Vinici sv. Kláry. Kromě Botanické zahrady hl. m. Prahy byl také ředitelem botanické zahrady v Teplicích, kde rovněž nechal vystavět velký tropický skleník, byl autorem mnoha knih, článků, fotografií i popisů tropických rostlin. Při příležitosti 20. výročí otevření skleníku Fata Morgana byl v rámci projektu botanické zahrady Kořeny osobností vysazen strom Jiřího Haagera – liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera). Strom 12. června 2024 jeho jménem vysadila manželka Lída Haagerová, syn Tadeáš a vnuk Barnabáš. Liliovník je opadavý strom z čeledi šácholanovitých (Magnoliaceae). Pochází z východní části Severní Ameriky, kde patří k nejmohutnějším dřevinám, dorůstá výšky přes 50 metrů a obvodu kmene až 1,8 metru. Květy se tvarem i velikostí podobají tulipánovým. Obsahuje jedovatý alkaloid tulipiferin. Ve své domovině se využívá pro kvalitní lehké dřevo, domorodí obyvatelé z jeho rovných a pevných kmenů tesali kánoe. Dnes je vyhledáván k výrobě nábytku a především varhan. Bývalý ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Jiří Haager měl liliovník rád a obdivoval jeho exotickou krásu a mohutnost.

Výstava Sukulenty v interiéru a Festival africké kultury

V rámci akcí k oslavám 20 let od otevření skleníku Fata Morgana si zájemci mohou prohlédnout i výstavu Sukulenty v interiéru, která se v prostorách oblíbené expozice Svět sukulentů koná od 7. června až do 7. července. Přehlídka představuje více i méně známé druhy sukulentů, nejčastěji původních druhů pryšcovitých rostlin, zajímavých druhů kaktusů, sukulentní pelargonie. Ve skleníku Fata Morgana si pak zájemci prohlédnou ukázku vzácných a raritních rostlin ze sbírek botanické zahrady. Návštěvníci na výstavě najdou inspiraci a řadu zajímavých kousků si od významných pěstitelů mohou hned na místě zakoupit. V nabídce budou stovky druhů sukulentních rostlin – tlustice, aloe, agáve, populární kaktusy, ale i nádherné „pouštní růže“ (Adenium obesum) nebo stále více oblíbené „živé kameny“ (Lithops). Během víkendu 15. a 16. června mohou návštěvníci botanické zahrady zažít Afriku na vlastní kůži během Festivalu africké kultury. Ten nabídne ochutnávku tradičních pokrmů africké kuchyně, hudby i tance pod vedením taneční skupiny z Demokratické republiky Kongo. Festivalovou atmosféru doplní hned několik přednášek, během kterých vás skrze své vyprávění a fotografie vezmou zkušení cestovatelé na dobrodružnou výpravu do Keni, Zimbabwe, Ugandy, Konga a Rwandy. Namibii hledáčkem fotoaparátu představí panelová výstava z cest fotografa Igora Janíčka. V botanické zahradě budou také k vidění africké sochy ručně tesané z kamene, které pocházejí ze Zimbabwe.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Botanická zahrada Praha slaví spolu s návštěvníky – připravuje výstavy, komentované prohlídky a Festival africké kultury.

Program Botanické zahrady hl. m. Prahy v roce 2024

28. 3. – 12. 9.

Kurátorská provázení

Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na prohlídky jednotlivých expozic. V rámci těchto procházek nahlédnou návštěvníci v doprovodu těch nejpovolanějších pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Blíže poznají například trvalky či sukulenty, pozornost bude věnována zajímavému tématu choulostivých dřevin. Komentované prohlídky probíhají ve vybrané čtvrtky od března do září vždy od 17.00 hodin. Účast na nich je v ceně standardního vstupného.                          

  • 20. 6.          Sukulenty u nás doma (Eva Smržová)
  • 4. 7.             Dřeviny na hraně: choulostivé druhy pěstované celoročně venku

(Tomáš Vencálek)

  • 18. 7.          Trvalky amerických prérií (Petr Hanzelka)

17. 5. – 31. 8.

20 let Faty Morgany – panelová výstava

Skleník Fata Morgana slaví 20 let od zpřístupnění veřejnosti. Vznik, otevření a celou historii skleníku připomíná panelová výstava, která se až do konce prázdnin koná ve Výstavním sále botanické zahrady. Expozice vzpomíná na realizaci snu o tropickém chrámu a připomíná vzácné sbírky i cesty botaniků za rostlinným bohatstvím. Přijďte se projít v „botanických botách“ skleníkem i výstavou.

7. 6. – 7. 7.

Sukulenty v interiéru – výstava sukulentů

Výstava sukulentů je plná inspirace pro každého, kdo si chce zkrášlit svůj byt exotickými pokojovými rostlinami. Během výstavy se detailněji seznámíte s druhy, jež se staly oblíbenými ozdobami domovů i kanceláří. Výstavní prostor je rozdělen do několika „pokojíčků“, ve kterých se můžete přesvědčit, jak sukulenty prospívají v různých podmínkách, a najít inspiraci pro svůj vlastní interiér. Součástí výstavy je i prodej, pěstitelská poradna a tematický doprovodný program, o víkendu 15. – 16. 6. Festival africké kultury.

13. – 15. 6.

Komentované prohlídky skleníku Fata Morgana

Skleník Fata Morgana slaví 20 let od svého otevření a vy dostanete dárek. Využijte příležitost vydat se v doprovodu průvodců botanické zahrady na exotickou výpravu a seznámit se s pěstováním rostlin v trojské tropické džungli. Dozvíte se nejen informace ze zákulisí, ale i cenné rady pro vlastní péči o rostliny. V rámci speciálních komentovaných prohlídek je o víkendu 15. – 16. 6. připravena ochutnávka tropického ovoce od Ostrova chutí – z farmy na ostrově La Palma.