Probudili jste se ráno bez energie a jako zmlácení? Celý den se ploužíte jako tělo bez duše? Pokud je to výjimka, není potřeba se znepokojovat. Jestliže ale cítíte únavu trvale a dlouhodobě, v něčem bude zrada. Vašemu tělu nejspíš něco důležitého chybí – a vy mu to musíte dát!
Závěr zimy a časné jaro je pro nás bezpochyby velmi náročné období. Doléhá na nás psychické vyčerpání způsobené nedostatkem světla, chybí nám pohyb na čerstvém vzduchu, vitaminy i minerály. Vánoce jsou dávno pryč, do jara pořád daleko a rychle se měnící epidemiologická opatření činí z pracovního i rodinného života nervy drásající detektivku. Zkrátka, naše duše i tělo volá o pomoc. Co s tím? Pro začátek zkuste vylepšit svůj jídelníček (jak víte, jsme to, co jíme) a zvýšit hladinu důležitých látek pomocí kvalitních doplňků stravy. A pokud to nezabere, neváhejte vyhledat lékaře. Zvýšenou únavu a nedostatek energie může totiž způsobovat i nějaké přechozené či zanedbané onemocnění.


Doplňte palivo pro buňky
Koenzym Q10 je látka podobná vitaminům, kterou možná znáte jako ingredienci z krémů proti vráskám. Ve skutečnosti je její úkol v těle mnohem důležitější – energii z potravy přetváří v energii, využitelnou v buňkách. Je nezbytná pro správné fungování buněk a nelze ji ničím nahradit. Koenzym Q10 si náš organismus částečně vytváří sám a část ho přijímáme v potravě, při zvýšeném psychickém stresu či fyzické námaze ale jeho spotřeba stoupá. Pokud pravidelně sportujete, pečujete o malé dítě nebo máte náročné zaměstnání, pravděpodobně ho nemáte dostatek. Zvýšenou potřebu koenzymu Q10 mají i pravidelní kuřáci a jeho tvorba klesá s přibývajícím věkem.
VITAR KOENZYM Q10 s vitamínem E, selenem a thiaminem
Doporučená cena za balení po 60 kapslích: 419 Kč
www.nasevitaminy.cz

Hořčík potřebujete proti únavě a křečím
Hořčík neboli magnézium patří k nejdůležitějším prvkům v našem těle. Je důležitý pro normální fungování nervové soustavy, látkovou výměnu i svalovou regeneraci. Nedostatek hořčíku je velmi častý problém – studie naznačují, že přibližně polovina Evropanů přijímá jen zhruba polovinu doporučené denní dávky. Snížená hladina magnézia se projevuje například problémy se spánkem, podrážděností, bolestí hlavy, svalovými křečemi (především v noci) či malou odolností vůči stresu. Maxi Vita Magnézium + aminokyseliny
Doporučená cena za 20 sáčků: 87 Kč
www.nasevitaminy.cz

Vitaminy (nejen) pro vegany
Vitaminy skupiny B tvoří různorodou skupinu látek, které mají v těle různé funkce a navzájem se doplňují. Jejich nedostatek se proto odhaluje poměrně obtížně. K počátečním projevům patří kožní problémy a zhoršené hojení ran, dále pak únava a vyčerpání, potíže se soustředěním, podrážděnost či hubnutí. Nedostatek vitaminů skupiny B mohou mít vegetariáni a především vegani (významným zdrojem těchto látek je maso, vnitřnosti, vejce a mléčné výrobky).Vitar EKO B-komplex forte
Doporučená cena za 60 kapslí: 99Kč
www.nasevitaminy.cz

Nakopněte svůj organizmus pomocí taurinu, ženšenu a guarany
Maxi Vita Energy Power obsahuje přírodní extrakty z ženšenu a guarany, které mají příznivý vliv na fyzickou a psychickou vitalitu, zmírňují pocit únavy a vyčerpání a podporují imunitní systém. Směs v jednorázových sáčcích zabezpečí rychlý nástup účinku bez zapíjení, navíc ji můžete vzít všude s sebou.
Maxi Vita Energy Power
Cena: 87,90 Kč
www.nasevitaminy.cz

Chia semínka hydratují a doplní minerály
Šedá až černá semínka plodiny s názvem šalvěj hispánská jsou v posledních letech skutečným hitem zdravé výživy. Zajímavé jsou především jejich hydrofilní vlastnosti – dokážou navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až 12x. Díky tomu je tělo zevnitř skvěle hydratováno, což má význam především teď v zimě, kdy je pocit žízně výrazně menší a pitný režim dostává na frak. Chia semínka dále obsahují mnoho vitaminů, proteinů, minerálů a antioxidantů a jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů omega-3 nenasycených mastných kyselin. Prodlužují také proces přeměny cukrů na glukózu a podílejí se tak na udržování stálé hladiny cukru v krvi, jsou tedy doporučovány diabetikům.
MENU GOLD Chia semínka
Doporučená cena za 250g: 44,90 Kč