Moderní doba na nás klade stále větší nároky ohledně svěžího a mladistvého vzhledu. Díky neustálém vývoji estetické dermatologie a plastické chirurgie se nabízí stále více možností, jak svůj vzhled více či méně vylepšit.
Cílem každého zákroku je, aby se pacient cítil lépe ve vlastním těle. Podstoupení zákroku může pacientovi zásadně změnit život a zvýšit mu sebevědomí.Pro vaši inspiraci jsme navštívili pražskou kliniku plastické chirurgie Esthé, kde nám zodpověděl naše dotazy plastický chirurg MUDr. Libor Kment, který díky svým bohatým profesním zkušenostem a empatickému přístupu patří mezi nejžádanější plastické chirurgy.

alt

Jaké jsou současné trendy v oboru estetické medicíny?

Když budu brát v potaz estetickou medicínu jako celek, myslím, že zásadním trendem je zvýšený důraz na prevenci stárnutí. Pacienti se stále více zaměřují na prevenci stárnutí, včetně péče o pleť už i v mladém věku, hlídají si stravu a svůj životní styl. S tím souvisí i zájem o méně invazivní zákroky typu aplikace botulotoxinu či moderních výplní, pozorujeme nárůst technologických inovací jako jsou nové typy laserů, radiofrekvence nebo ultrazvuková terapie.

Odrazil se v oboru současný trend podstupování některých zákroků v zahraničí?

Na naší klinice Esthé máme stálou klientelu, a to převážně domácí. Naprostá většina pacientů k nám přichází za konkrétním lékařem. Proto nijak zvlášť nepociťujeme odliv některých klientů do zahraničí. A ze zkušeností se zahraničními pacienty nemyslím, že je to pro ně ideální. Jednak bývá určitá jazyková nebo jiná bariéra mezi lékařem a pacientem a také skutečnost, že je jejich lékař po návratu do vlasti už nevidí. Někdy i drobné komplikace ve smyslu seromu nebo vylézajícího stehu mohou být problémem a na dálku se to špatně řeší.

Kdy je vhodné během roku podstoupit invazivní zákrok?

Na klinice Esthé operujeme v podstatě všechny typy operací po celý rok. Jediné, co může být omezující je, že po některých operacích musí pacienti nosit elastické návleky na hlavě nebo na těle. V teplém počasí to může být někomu nepříjemné. Naopak některým pacientům to nevadí a argumentují tím, že vysoké letní teploty přečkají v chladnějším domácím prostředí a rekonvalescenci spojí s letní dovolenou.

Roste počet mužů podstupujících estetické zákroky? Pokud ano, tak které?

Určitě ano. Muži chodí nejvíce na operace víček. Z větších operací na plastiku obličeje, nosu, liposukci nebo operaci gynekomastie (zbytnělé mléčné žlázy).

Jaké zákroky v současné době převažují?

Na klinikách estetické medicíny se vždy operovalo velké množství blefaroplastik. V období covidu a po mi přijde, že se s nimi úplně roztrhl pytel.Z velkých operací v narkóze převažují operace prsů. Nejvíce se provádí zvětšení prsů silikonovými implantáty, dále pak zmenšení prsů, modelace a různé kombinované zákroky. Dalším nejvíce rozšířeným zákrokem je tvarování těla pomocí liposukce.

Jsou nějaké šetrnější novinky, které částečně nahrazují invazivní zákroky?

Dle mého názoru se základní operativa v plastické chirurgii výrazněji nemění. Jak už jsem zmínil, vyvíjí se nové typy laserů, výplní nebo i vláken, které se aplikují pod kůži obličeje nebo jiných částí těla. Tyto méně invazivní zákroky mohou vlastní chirurgickou operaci výrazněji odložit, ale většinou ne úplně nahradit.

Za redakci mohu jen dodat, že estetická operace má význam vždy, pokud člověku udělá radost, potažmo změní jeho život k lepšímu. Pokud stále váháte, zkuste si zajít na konzultaci, třeba zrovna na pražskou kliniku Esthé.

www.esthe-plastika.cz
Foto. archiv kliniky Esthé