Vinařský rok 2010 a Svatomartinská vína, Moravská vína, podobně jako vína z Čech, budou v letošním roce vzácná PDF Tisk Email
Čtvrtek, 25 Listopad 2010 23:01

dsc_0029

Na letošní ročník budou vinaři určitě dlouho vzpomínat a zcela jistě má v sobě velkou dávku jedinečnosti i krásy.

Počasí dělalo určitě vrásky na čele všem vinařům a vinohradníkům od jara do podzimu.  Nadměrné množství dešťových srážek způsobilo to, že ochrana proti chorobám révy vinné působila nedostatečně, což zapříčinilo naprosto zásadní pokles v objemu hroznů, které se urodily na vinicích nejen na Moravě, ale v celé střední Evropě. To způsobilo, že cena hroznů na Moravě narostla o 100% a více u všech odrůd révy vinné.Co se týče kvality, se však dá říct, že všechno zlé je k něčemu dobré. Méně hroznů na vinici má za důsledek to, že jak cukry, tak i minerály a hlavně aromatické látky se koncentrují do menšího množství hroznů, což je bezesporu pozitivní. To celé však pouze za předpokladu, že bude pěkný podzim a hrozny dozrají. Naštěstí bůh vidí obrovskou práci moravských vinařů během celého roku na vinicích a seslal nám nádherný slunný podzim vymalovaný jak od Claude Moneta.

Menší množství hroznů, které se urodily, mohly tedy dozrát do jedinečné kvality. Slunný podzim v kombinaci s chladnými nocemi způsobil to, že vína budou mít krásnou svěží kyselinku, tvořící vždy tělo vína a především nádherné aroma.

Aromaticky budou tedy vína velmi zajímavá a zřejmě nejčastěji v bílých vínech z letošního ročníku najdeme krásné tony exotického ovoce a citrusů. U rose vín najdeme nádherné tony připomínající lesní jahody a další lesní plody. Zvláště rose vína budou v letošním roce hodně zajímavá a určitě se milovníci rose vín mají na co těšit.

Na hodnocení červených vín je možná trochu brzy, ale zvláště u pozdních odrůd, jakými jsou Frankovka nebo Cabernet Sauvignon už víme, že to nebude ročník století, to si musíme přiznat. Proto jsme z těchto pozdních odrůd v letošním roce vyrobili většinou rose víno.

A tradičně Svatomartinská vína dávají první signál do jaké krásy vyzrají ta letošní vína. Myslím, že se máme na co těšit.

Aktualizováno Pondělí, 17 Leden 2011 19:45
 

Reklama

Banner