Muzeum slivovice: Exkluzivní 5D zážitek s vůní slivovice v srdci Prahy PDF Tisk Email
Neděle, 19 Listopad 2023 11:13

Masopust

Muzeum nabízí exkluzivní 5D zážitek s vůní slivovice. Slivovice je ušlechtilý alkoholický nápoj, který se po staletí vyrábí zejména ve střední a východní Evropě. Pro Čechy i Moravu je natolik typická, že ji bez nadsázky můžeme nazvat národním nápojem a exportním stříbrem. V Muzeu slivovice R.Jelínek máte jedinečnou možnost odhalit její příběh.

V Muzeu slivovice R. JELÍNEK máte jedinečnou možnost odhalit její příběh. Těšit se můžete na zajímavé projekce, reálné exponáty i na exkluzivní 5D zážitek s virtuální realitou. Nová interaktivní výstava vám poskytne nezapomenutelný zážitek ze světa výroby ovocných destilátů včetně historie páleničářství ve Vizovicích na Valašsku.

Muzeum slivovice při svých toulkách Prahou nemůžete minout. Touha po nevšedním zážitku vás tam jistě zavede třeba po cestě z Pražského hradu. Od Starých zámeckých schodů je to už jen, co by kamenem dohodil.

Vizovickou společnost RUDOLF JELÍNEK není třeba sáhodlouze představovat. Každému se vybaví vůně slivovice tradičního českého výrobce ovocných destilátů. Tradice výroby ovocných destilátů na Vizovicku sahá doložitelně až do roku 1585. Samotná společnost vznikla na konci předminulého století, v roce 1894. Její výrobky jsou známy nejen ve všech koutech České republiky, ale také všude ve světě. V roce 2019 vzniklo slivovicové velvyslanectví dokonce i v centru Prahy, na Malé straně.

alt

Dům, kde se Muzeum slivovice nachází, byl postaven v první třetině 17. století. V průběhu let dostal několik názvů – U Bílé botky, U Bílé kuželky či U Bílé číše. Dům byl součástí osady Rybáře. Ta se rozprostírala u řeky v těsné blízkosti prastaré obchodní cesty, která spojovala Prahu se severem Čech. Původně zde dokonce stával kostel sv. Petra. V průběhu let se zde vystřídalo několik majitelů, kteří se podepsali na úpravách interiéru. Nejvíce však místo proslavila česká divadelní a filmová herečka Slávka Budínová. Ta se pustila do přestavby domu a zcela změnila jeho vnitřní uspořádání. V srpnu roku 2002 přišly povodně. Voda zcela zalila přízemí domu. V té době Slávka Budínová po delší nemoci zemřela. Místo zůstalo opuštěné a chátralo. Dům s přilehlým pozemkem koupila vizovická likérka. Výsledkem její dlouholeté usilovné práce je zrekonstruovaný historický dům s přístavbou a komplexním podsklepením. Zasazený švestkový strom uprostřed nádvoří jasně říká, že slivovice je tady pánem!

Koncept Muzea slivovice je ucelený. Koupíte si lístek do expozice, kde se vzděláte interaktivní a zábavnou formou. Potom tuto „teorii“ dostanete ochutnat v degustačním baru a to, co vám nejvíce chutnalo, koupíte v obchodě s kompletním portfoliem značky R. JELÍNEK.

alt

Společnost RUDOLF JELÍNEK se zabývá výrobou alkoholických nápojů. Navazuje na více než 400letou tradici výroby destilátů na Valašsku. První písemný doklad o existenci pálenice se nachází v urbáři vizovického panství z roku 1585. Samotná společnost vznikla na konci předminulého století, v roce 1894.

1585    První zmínka o pálení ve Vizovicích

1882    Zikmund Jelínek – Eichenova palírna

1891    Zikmund Jelínek – vlastní podnik

1894    Založen Rolnický akciový závod ovocnářský Vizovice (RAZOV), podnik na zpracování ovoce, sdružení menších zemědělců

1895    První vizovická pálenice Karla Singra

1906    Vizovice 77 541 stromů z toho 68 278 švestek (88 %)

1919    Zikmund přenechává podnik svým synům Rudolfovi a Vladimírovi –   Zikmunda Jelínka synové

Bratři Jelínkovi kupují RAZOV

1926    Ukončení spolupráce Rudolfa a Vladimíra, pálenice RAZOV ponechána Rudolfovi

1934    Zahájení výroby kosher destilátů a jejich export do USA

2. sv. v. – uvaleny nucené správy na židovský majetek

1944    Rodina Jelínků odeslána a zabita v koncentračních táborech, kromě synů Rudolfa – Jiřího (byl ještě dítě) a Zdeňka (uprchl a skrýval se v Praze)

alt

Návrat synů Jelínkových do Vizovic

1948    Znárodnění (Jiří Jelínek dohodnul se státem převod obchodní známky R. JELÍNEK)

1966    Podnik součástí Slováckých konzerváren Uherské Hradiště

1991    Samostatný státní podnik Rudolf Jelínek

1994    Vznik akciové společnosti RUDOLF JELÍNEK a.s.

1995–1998      Privatizace, formování majoritních vlastníků

1999    Založení RUDOLF JELÍNEK Slovakia, s.r.o.

2006    Zahájení podnikání v BG. Destila Teteven, VINPROM TROYAN AD

2007    Založení R. JELINEK L.A.-S.A., Chile (Srbsko, Rumunsko)

2010    Vytvoření skupiny R. JELINEK GROUP S.E.

Vlajkovou lodí společnosti je slivovice, kterou vyrábí v několika variantách. Dále produkuje značkové ovocné destiláty jako hruškovice, meruňkovice, třešňovice nebo jablkovice. Výrobky společnosti jsou známy ve všech koutech České republiky, ale také po celém světě. Na tradici vývozu výrobků do zahraničí, kterou v roce 1934 započal Rudolf Jelínek vývozem kosher destilátů na zámořské trhy v USA, navazuje společnost i nyní.

SADY

RUDOLF JELÍNEK navazuje také na sadařské zkušenosti svých předchůdců. Vždyť před sto lety rostlo ve Vizovicích více než 70 tisíc ovocných stromů. Proto bylo zcela přirozené pokračovat v této tradici. V roce 2003 zahájila společnost výsadbu vlastních švestkových sadů a začala tak využívat ideálních podmínek pro pěstování švestkových stromů, které na Vizovicku panují. Od roku 2008 z těchto sadů sklízí a destilují devět různých odrůd samostatně a vyrábí z nich odrůdovou Vizovickou slivovici.

V souladu se strategickým cílem dlouhodobého zajištění kvalitního ovoce každým rokem roste plocha jelínkovských sadů. V současné době (2022) společnost vlastní 97 ha švestkových sadů v okolí Vizovic, a to ji staví do pozice největšího pěstitele švestek v České republice. Dále obhospodařuje 14 ha třešňových sadů v Kostelanech na Kroměřížsku a 44 ha meruňkových sadů na jižní Moravě (lokality Starovice a Velké Němčice). Další výsadby jsou v plánu.

HRUŠKOVICE Z CHILE

Odrůdy hrušek Williams jsou ideální pro destilaci, protože mají optimální vlastnosti z pohledu chutě i vůně. Z důvodu dostupnosti suroviny nutné pro výrobu tohoto destilátu společnost v roce 2007 investovala do výrobního závodu v Chile, v Jižní Americe, které je jedním z největších producentů hrušek Williams na světě.

Do této vzdálené destinace dopravili technologii a samozřejmě pod dohledem palírníků z Vizovic začali vyrábět hruškový destilát. Tento destilát je v tancích přepravován přes oceán do Vizovic, kde jej pak finálně upravují, nechávají dozrát a lahvují. Cesta v tanku přes oceán má shodou okolností velmi dobrý vliv na kvalitu destilátu, kdy houpání, ke kterému na lodi dochází, zaručuje neustálé promíchávání destilátu a ten tak ideálně sceluje svoji chuť i vůni.

HRUŠKOVICE WILLIAMS 42% – vícestupňová destilace vyzrálého hruškového kvasu, zrání v tancích. Pro výrobu Hruškovice Williams jsou používány pouze odrůdy Williams, především pak Red Bartlett, Summer a Winter.

SADY V CHILE

Zpočátku R. JELÍNEK ovoce vykupoval od místních pěstitelů, ale s rostoucí poptávkou po hruškovém destilátu typu Williams v roce 2012 zahájili výsadbu vlastních sadů. Aktuálně vlastní R. JELÍNEK v Chile v okolí destilérky několik desítek hektarů hospodářské půdy. Vysázených je zde 36 hektarů hruškových sadů, což představuje 42 500 stromů. V rámci strategického cíle dlouhodobého zajištění kvalitního ovoce tuto plochu každoročně rozšiřují. Přibližně desetinu hrušek tvoří odrůda Williams Red Bartlett, tmavě červené barvy, dalších 10 % je zářivě zelená odrůda Packham’s Triumph a zbývající největší podíl je odrůda Williams Summer Bartlet.

MUZEUM SLIVOVICE

Dům, kde se Muzeum slivovice nachází, byl postaven v první třetině 17. století. V průběhu let dostal několik názvů – U Bílé botky, U Bílé kuželky či U Bílé číše. Dům byl součástí osady Rybáře. Ta se rozprostírala u řeky v těsné blízkosti prastaré obchodní cesty, která spojovala Prahu se severem Čech. Původně zde dokonce stával kostel sv. Petra. V průběhu let se zde vystřídalo několik majitelů, kteří se podepsali na úpravách interiéru. Nejvíce však místo proslavila česká divadelní a filmová herečka Slávka Budínová. Ta se pustila do přestavby domu a zcela změnila jeho vnitřní uspořádání. V srpnu roku 2002 přišly povodně. Voda zcela zalila přízemí domu. V té době Slávka Budínová po delší nemoci zemřela. Místo zůstalo opuštěné a chátralo. Dům s přilehlým pozemkem koupila vizovická likérka. Výsledkem její dlouholeté usilovné práce je zrekonstruovaný historický dům s přístavbou a komplexním podsklepením.

Muzeum slivovice RUDOLF JELÍNEK představuje návštěvnické centrum, jehož součástí je expozice výroby ovocných destilátů, stylový degustační bar a podniková prodejna.

Interaktivní expozice nabízí exkluzivní zážitek ze světa výroby ovocných destilátů a ovocnářství v Českých zemích včetně historie páleničářství ve Vizovicích. Návštěvník se kompletně seznámí s historií společnosti, problematikou sadařství, procesem výroby i portfoliem značky, a to velice atraktivní formou. Prostřednictvím virtuální reality lze nahlédnout do života švestky. Trasa je zakončena v degustačním baru ochutnávkou.

Základní ochutnávka obsahuje tradiční budíkovou slivovici 45%, Hruškovici Williams 42%, likér Bohemia Honey 35% (tradiční budíková slivovice smíchaná s lipovým medem) a tři valašské jednohubky.

V nabídce však mají i nealkoholickou variantu ochutnávky. Ovocné destiláty jsou nahrazeny domácí švestkovou limonádou.

A pokud si chcete dopřát kosher destiláty, doporučujeme vstupenku s premium ochutnávkou.

Muzeum Slivovice

Aktualizováno Neděle, 19 Listopad 2023 18:21
 

Reklama

Banner