Jízda na elektrokole městem je rychlá, pohodlná a zábavná, ale jen tehdy, když ho máte pod kontrolou. V městském provozu se toho děje hodně a e-bike se chová jinak než klasické kolo. Přečtěte si zásady, díky kterým budete jezdit chytřeji, ohleduplněji a hlavně bezpečněji.
1. Respektujte „slabší”
Nálady mezi chodci a cyklisty užívající společně smíšené cesty bývají někdy vyostřené a vy máte příležitost stát se ambasadorem dělajícím dobré jméno všem cyklistům. Máte relativně těžký ebike, jste rychlejší a máte víc energie, takže jste ve vztahu s chodci silnější a silnější má dávat přednost slabšímu. Platí to, i když vidíte pejskaře, který na cyklostezce venčí svého pudlíka nebo když jedete po silnici a vidíte, že po chodníku jdou děti, které vám mohou i nemusí skočit do cesty. Zpomalte, protože tím získáte mnohem víc.
2. Naučte se pravidla silničního provozu
Protože i ten, kdo neabsolvoval autoškolu a neřídí auto, musí znát pravidla. A nejen to – základem pro bezpečný pohyb v provozu je schopnost komunikace. Vždy ukazujte zamýšlený směr odbočení, vždy se snažte o oční kontakt s ostatními účastníky, je-li to aspoň trochu možné. Předvídejte a dávejte přednost vždy, když to pravidla předvídají a jeďte, pokud máte podle pravidel přednost.
3. Nepodceňujte riziko odcizení
To, že si na dvě minuty odběhnete do obchodu, ještě neznamená, že vám kolo neukradnou. Elektrokola jsou drahá a zloději je mají v hledáčku. Mobilní aplikace jako Bosch eBike Flow umožňují uzamknout elektrokolo tak, že opět odemkne, až když se k němu znovu přiblížíte i se svým mobilem. V aplikaci můžete kolo sledovat a mít v ní uložená data jako výrobní číslo pro případnou identifikaci a doložení vlastnictví, kdyby přes veškerá opatření došlo ke krádeži. V rámci příplatkové funkce si můžete aplikací uzamknout i baterii, což je jeden z nejdražších dílů elektrokola. Baterie se tak v případě odcizení nedá použít a je pro zloděje bezcenná.
4. Před zastavením přeřaďte na lehčí převod
Blížíte se k semaforu, kde nevyhnutelně padne červená. Co uděláte? Samozřejmě, že zastavíte, ale automaticky si přeřazujte na lehčí převod. Usnadníte si a zásadně zrychlíte následný rozjezd, až zas padne zelená. Přispějete k plynulejšímu rozjezdu nejen sobě, ale i všem řidičům za sebou.
5. Nejezděte dva vedle sebe
Jak moc to je nebo není zakázané, bychom se mohli dlouho bavit a ze všeho nejvíc záleží na legislativě jednotlivých zemí. Tak či onak, nechme promluvit logiku. Pokud chceme po řidičích automobilů, aby nás objížděli s odstupem minimálně 1,5 metru, musíme jim k tomu poskytnout prostoru. Když budeme dva vedle sebe, bude to horší – pro nás pro všechny.
5. Nejezděte dva vedle sebe Jak moc to je nebo není zaká
Blížíte se k semaforu, kde nevyhnutelně padne červená. Co uděláte? Samozřejmě, že zastavíte, ale automaticky si přeřazujte na lehčí převod. Usnadníte si a zásadně zrychlíte následný rozjezd, až zas padne zelená. Přispějete k plynulejšímu rozjezdu nejen sobě, ale i všem řidičům za sebou.
6. Neriskujte kličkováním
Pro bezpečný pohyb v provozu je důležité být pro ostatní účastníky – a především řidiče – předvídatelný. Ačkoliv vám motor umožní jezdit rychleji, nezapomínejte, že jste pořád jenom cyklista. Chovejte se proto tak a nekličkujte mezi auty jako motorky.
7. Používejte chytrou navigaci
V moderní aplikacích jako je například Bosch eBike Flow si můžete vybrat cestu k cíli tak, abyste se vyhnuli silnému a tím pádem nebezpečnému provozu.
8. Myslete na svou hmotnost
Elektrokola jsou obecně těžší, což je dané přidanou pohonnou jednotkou a akumulátorem. Se zavazadly a nákupem na nosiči může mít klidně až 30 kg, což dost mění fyziku. Brzdná dráha je delší a zatáčky se pocitově zavírají rychleji. Jeďte chytře a přizpůsobte rychlost své setrvačnosti.
9. Nasaďte si brýle
Ne protože je to sexy, ale když si dáte čelní náraz s mouchou (nedej bože vosou), může vás to odchýlit ze zamýšlené trajektorie do kanálu nebo pod náklaďák. Ochrana zraku je pro bezpečnost jízdy na kole stejně klíčová jako ochrana hlavy.
10. Zapomeňte na chodníky
Jakkoli lákavé to někdy je, elektrokolo na chodník nepatří. Za prvé to zakazují předpisy, za druhé je to opravdu nebezpečné. Chodník je místo pro lidi, kteří se pohybují pomalu, nepředvídatelně a často s dětmi. Pokud už na něj musíte, slezte a kolo veďte.