V gotickém srdci Starého Města se otevírá brána do světa záhad – Klášter minoritů sv. Jakuba hostí od 9. června výstavu Tajemná zahrada Voynichova rukopisu od akademické malířky Kláry Sedlo. Výstava, inspirovaná nejzáhadnějším rukopisem světa, potrvá do konce října.

Voynichův rukopis – tajuplný kodex psaný neznámým jazykem, doplněný stovkami ilustrací rostlin, které dosud nebyly identifikovány – fascinuje badatele i laiky už po staletí. A právě k Praze se váže jedna z teorií jeho původu.

Podle ní se na jeho vzniku podílel dvorní lékárník císaře Karla IV., Angelo z Florencie, který spolu s panovníkem založil v centru města první botanickou zahradu v českých zemích. Zakládací listiny této zahrady byly podepsány právě v Klášteře minoritů sv. Jakuba – místě, kde se dnes výstava symbolicky uzavírá.

Z náčrtů k malbě – rostliny z jiného světa


Klára Sedlo se před šesti lety rozhodla převést ilustrace z Voynichova rukopisu do výtvarného jazyka. Jejím cílem bylo „oživit“ téměř dvě stovky fantaskních rostlin z botanické části manuskriptu.

„Můj první impuls byl zobrazit rostliny tak, jak by mohly vypadat, kdyby skutečně existovaly,“ říká malířka. „V rukopise najdeme spíš náčrty nebo jakési vizuální nápovědy. Vlastně rekonstruuji něco, co nikdy neexistovalo – a právě to mě fascinuje.“

Zpočátku tvořila obrazy ve stylu barokních zátiší, později se však začala víc přibližovat atmosféře samotného rukopisu.

„Rostliny se postupně začaly měnit – přestaly být objektem a začaly žít vlastním životem. Některé se rozkládají do světelných těl, jiné vytvářejí symbolické scény. Jeden obraz je například přímou alegorií šifry samotného rukopisu.“


Z Itálie do Prahy – a možná až do Yaleu


Výstava se letos představila v Bruselu i v Římě – například v prestižní Galleria della Biblioteca Angelica – a nyní se uzavírá tam, kde by podle některých teorií mohl rukopis kdysi spočinout: v Klášteře sv. Jakuba.

„Mám obrovskou radost, že další zastávkou je právě tento klášter,“ přiznává autorka. „Je to místo, kde se možná odehrávaly skutečné dějiny rukopisu – a zároveň prostor, který má tichou, hlubokou energii. Sama bych to lépe nenaplánovala.“ A s úsměvem dodává: „Kdo ví? Třeba se jednou s Voynichovou zahradou podíváme i do Yaleu.“

Vernisáž plná rozhovorů i hudby


Slavnostní vernisáž proběhne v pondělí 9. června od 17 hodin v rámci Minoritského kulturního festivalu. Návštěvníci se mohou těšit nejen na samotné zahájení výstavy, ale také na tematickou talkshow od 17:30.

O Voynichově rukopisu budou diskutovat literární badatel a teolog Mgr. Robert Jan Hřebíček, profesor kybernetiky a kvantové inteligence Ivan Zelinka, záhadolog a spisovatel Arnošt Vašíček a samozřejmě i autorka obrazové série Klára Sedlo.

Večer zakončí koncert souboru Capella da camera Praga pod vedením Lukáše Vernera – od 19:30 zazní slavné jazzové skladby i nestárnoucí evergreeny.

Záhada, která kvete dál


Voynichova zahrada tak v Klášteře minoritů sv. Jakuba znovu rozkvétá – a nabízí divákům jedinečný pohled na krásu záhad, které přetrvávají staletí. Výstava spojuje historii, fantazii i současné umění v jednom výjimečném prostoru, jenž sám nese stopy dávného tajemství.

Tajemná zahrada Voynichova rukopisu


výstava obrazů akademické malířky Kláry Sedlo
Klášter minoritů sv. Jakuba
Malá Štupartská 635/6
9.6. – 31.10.2025
úterý až neděle: 10 – 17 h

Foto: archiv K. Sedlo